Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Aby uniknąć problemów podczas budowy domu, już na etapie zakupu działki warto zwrócić uwagę na szereg wytycznych, które muszą być spełnione, by mieć pewność, że nasz wymarzony dom w ogóle może na tej działce stanąć.

Zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Stan prawny - Księga Wieczysta

Podstawowym dokumentem dla nieruchomości jest księga wieczysta, w której należy sprawdzić kto jest właścicielem działki, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

W MPZP sprawdzisz przeznaczenie terenu działki oraz określisz jej ograniczenia w zabudowie. Jeśli teren nie jest objęty planem, należy wystąpić do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Uzbrojenie terenu i dostęp do drogi publicznej

Aby nie rozczarować podczas procesu inwestycji, należy sprawdzić istniejące i projektowane uzbrojenie terenu (prąd, gaz, kanalizacja, woda, linia telefoniczna). Warto również ustalić kwestię dogodnego utwardzonego dojazdu do działki oraz zapewnienia jej dostępu do drogi publicznej.

Sąsiedztwo oraz potencjalne uciążliwości

Należy pamiętać, że na komfort zamieszkania w znacznym stopniu wpływa otoczenie, dlatego warto sprawdzić czy w pobliżu nie ma uciążliwych zakładów przemysłowych, ale również przejazdów kolejowych, składowisk odpadów czy drogi szybkiego ruchu.